Študenti z zanimivimi pristopi do uporabnih rešitev izziva HSE-jevih tržnih analitikov / Študenti z zanimivimi pristopi do uporabnih rešitev izziva HSE-jevih tržnih analitikov

Študenti z zanimivimi pristopi do uporabnih rešitev izziva HSE-jevih tržnih analitikov

Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani (FE) je v sredo in četrtek, 4. in 5. decembra 2024, v sklopu EESTEC Olympics potekal energetsko usmerjen hackathon, ki ga je tudi letos podprl Holding Slovenske elektrarne (HSE). Ekipe študentov so iskale rešitve tudi na izziv našega podjetja, ki ga je letos pripravila služba tržne analitike.

»Izzivov v energetiki bo vse več, zato so takšni dogodki izredno pomembni,« je je uvodoma dejala glavna organizatorica hackathona Anja Vardič. Pozdravila je zbrane tekmovalce in predstavnike podjetij ter jim zaželela dobrih rešitev. V imenu HSE je zbrane nagovorila Teja Kovač, vodja službe tržne analitike. Predstavila je podjetje in področja delovanja ter izpostavila nove investicije, ki bodo potrebne za nadomestitev fosilnih virov oziroma vrzeli med ponudbo in povpraševanje, pri tem pa kot velik potencial omenila črpalne hidroelektrarne, za katere ima Slovenija velike geografske danosti, zato bi lahko bila evropska baterija, je še dejala. Kovačeva je predstavila tudi področje trženja in nekatere načine napovedovanja cen ter nadaljevala z izzivom, ki so ga v službi tržne analitike pripravili za študente. Iskali so znanje, predvsem pa razmišljanje, saj je bilo potrebno najti odgovore na vprašanja: kako izpad večje elektrarne vpliva na čezmejne pretoke električne energije na mejah Slovenije s sosednjimi državami; kolikšno instalirano moč mora imeti elektrarna, da ob njenem izpadu cene električne energije pretirano ne zanihajo; kako bi bilo v primeru delovanja NEK2; kako veliko elektrarno bi morali postaviti, da cene ne bi pretirano padle?

»Kot predstavnik podjetja HSE sem z veseljem sodeloval na EESTEC Olympics. Navdušila sta me kreativnost, inovativnost in tehnično znanje študentov, ki so v omejenem času uspeli najti zanimive in pogosto zelo uporabne rešitve za zastavljene izzive,« je dejal Matej Kotnik iz službe tržne analitike HSE, ki je sodeloval v ocenjevalni komisiji ter bil študentom ves čas na voljo z usmeritvami in namigi. Pri tem je izpostavil: »Posebej lepo je videti toliko raznolikih pristopov k reševanju problemov, hitro prilagajanje in nove, inovativne rešitve, predvsem pa timski duh ekip,« in pohvalil tovrstna sodelovanja HSE s fakultetami, ki obema stranema prinaša koristi.
Cilj dogodka je bil torej razviti čim boljšo idejo oziroma rešitev in jo ob koncu uspešno predstaviti ter zagovarjati. Med dvanajstimi sodelujočimi ekipami oziroma šestintridesetimi udeleženci so bile nagrajene tri ekipe, ki so za opravljeno delo prejele tudi nagrade.

Galerija
floater