PROJEKTI / EU Projekti

LEONARDO

Leonardo – Platforma za napoved proizvodnje OVE el. energije

KRATEK OPIS:
Leonardo – big data platforma z umetno inteligenco za trenutno, kratkoročno in dolgoročno napovedovanje proizvodnje električne energije fotovoltaične elektrarne, temelji na zbiranju podatkov o ključnih okoljskih parametrih, računalniškem vidu za spremljanje vremena in naprednih algoritmih strojnega učenja ter naslavlja glavno težavo, ki ovira širšo uporabo obnovljivih virov energije (OVE).

Trenutno obstajajo storitve, ki nudijo napoved osončenosti glede na vremensko napoved, lokalne karakteristike in letni čas. Nobena od teh rešitev pa ni zanesljiva na kratek rok, saj ne zajamejo kratkoročnih vremenskih fluktuacij. Z združitvijo srednje in dolgoročne napovedi ter kratkoročnih podatkov o trenutni situaciji lahko zgradimo modele strojnega učenja, ki natančneje napovejo vrednosti relevantnih okoljskih parametrov, ki določajo proizvedeno električno moč. To je predmet projekta Leonardo – razvita bo celovita integrirana platforma, ki bo koristila vse relevantne podatke za optimalno napovedovanje proizvodnje in vzdrževanje fotovoltaičnih elektrarn.

VEČ O PROJEKTU

DIGITAL TWIN FOR EUROPE- TwinEU

Digital Twin for Europe – TwinEU

RAZPIS: HORIZON-CL5-2023-D3-01
ID projekta: 101136119
Kratica projekta: TwinEU
Uradna spletna stran: https://twineu.net
ZEČETEK PROJEKTA: 1. 1. 2024
KONEC PROJEKTA: 31. 12. 2026
PREDVIDENA FINANČNA VREDNOST: 20 milijonov EUR
PARTNERJI V PROJEKTU:
Koordinator: Fraunhofer Gesellschaft, Munchen Nemčija

V projektu sodeluje 75 partnerjev iz 15 držav EU- od tega 31 operaterjev prenosnih in distribucijskih omrežij, 4 upravljavci trga in regulativni organi, 3 tržni udeleženci, 19 raziskovalnih inštitucij, 11 tehnoloških ponudnikov, 7 proizvajalcev in ponudnikov storitev.

VEČ O PROJEKTU

ZAKLJUČENI PROJEKTI

OSMOSE

Projekt OSMOSE je mednarodni raziskovalni projekt, financiran v sklopu evropskega programa Obzorje 2020. Sodelujoči v okviru projekta iščejo in preizkušajo nove rešitve za uspešen prehod na večji delež proizvodnje električne energije iz nestabilnih obnovljivih virov energije. V projektu, ki bo trajal štiri leta, sodeluje 33 partnerjev iz devetih evropskih držav in različnih panog (sistemski operaterji, raziskovalne institucije ter tržni udeleženci). Projekt je ocenjen na 28,3 mio €, delež EU pa znaša 21,9 mio €.
Več o projektu

FARCROSS

Za doseganje svojih energetskih ciljev mora Evropska unija vzpostaviti izboljšanje čezmejnih elektroenergetskih povezav na svojem geografsko velikem trgu, ki temelji na uvozu in izvozu električne energije. S tem bi lahko povečal raven konkurence, povečal varnost EU za oskrbo z električno energijo in vključil več obnovljivih virov energije na energetske trge.
Več o projektu
floater