PROJEKTI / Plavajoča sončna elektrarna Družmirje

Pomemben del zelenega prehoda Slovenije

Načrtovana PSE na Družmirskem jezeru v občini Šoštanj je predvidena na do 50 odstotkov razpoložljive površine jezera. Ocenjena moč elektrarne, ki bo električno energijo proizvajala na okolju prijazen način, bo do 140 megavatov, letna proizvodnja pa do 140 GWh električne energije. Z njo bi torej lahko oskrbovali približno 35.000 gospodinjstev letno.

Republika Slovenija sledi zavezam EU na področju zelenega prehoda, ki pomeni postopno razogljičenje družbe, njene infrastrukture in gospodarstva.

Eden od projektov, ki bo ta prehod pomembno pospešil, je plavajoča sončna elektrarna (PSE) na vodni površini Družmirskega jezera. PSE Družmirje je del Nacionalne strategije za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda. Gre za učinkovit in okoljsko sprejemljiv način rabe obnovljivega vira energije, ki je v evropskih državah, pa tudi drugod po svetu, že uveljavljen ter zagotavlja racionalno in večnamensko rabo prostora.

Delujoča PSE Družmirje bo pomembno prispevala k doseganju zastavljenih ciljev NEPN, ki so:

  • doseči 27 % delež obnovljivih virov energije v končni rabi energije in 43 % delež v sektorju električne energije do leta 2030,
  • z opustitvijo rabe premoga in prehodom k rabi obnovljivih virov energije prispevati k doseganju neto ničelnih emisij toplogrednih plinov na ravni EU do leta 2050,
  • doseči 75 % oskrbo z električno energijo iz virov v Sloveniji,
  • zagotoviti konkurenčno, zanesljivo in trajnostno oskrbo z električno energijo.
Vodilo
Okoljsko in družbeno sprejemljivo
Osnovno vodilo projekta je okoljsko in družbeno sprejemljiva prostorska ureditev, zato je zaželeno in pričakovano aktivno in tvorno sodelovanju lokalne skupnosti.
Zelena
preobrazba
PSE Družmirje je prvi korak v smeri zelene preobrazbe Šaleške doline. Je ključnega pomena za izvedbo ostalih projektov in nova, zelena delovna mesta.
Gradnja
Hitra in enostavna
Ne zahteva večjih gradbenih posegov in tako ohranja tudi kakovost življenja lokalnega prebivalstva.

Ohranjamo kakovost življenja lokalne skupnosti …

PSE Družmirje ne bo spreminjala kakovosti življenja lokalne skupnosti in ne bo omejevala dostopa občanov do jezera. Občina bo lahko neovirano načrtovala razvoj Družmirskega jezera skladno z že zastavljenimi razvojnimi strategijami. Ves čas izgradnje PSE Družmirje in po začetku njenega delovanja si bomo prizadevali za reden, odprt in tvoren dialog z lokalno skupnostjo.

… in energetsko tradicijo doline

Z izgradnjo PSE Družmirje se, ob hkratnem prehodu v ekološko sprejemljivo in trajnostno pridobivanje električne energije iz zelenega vira, ohranja energetska tradicija doline in regije ter v sozvočju z ostalimi projekti zagotavlja toplotno energijo za prebivalke in prebivalce Šoštanja in Velenja. Plavajoča sončna elektrarna je, upoštevajoč postopno opuščanje premoga, tudi ena od pomembnih rešitev za zagotavljanje sprejemljive cene toplotne energije v Šaleški dolini.

Brez vpliva na vodni in obvodni živelj

PSE Družmirje sledi dobrim praksam iz tujine in ne bo povzročala negativnih vplivov na okolje. Ekološko in kemijsko stanje vode bo po izgradnji PSE ostalo nespremenjeno, zagotovljeni bodo tudi vsi pogoji za ohranjanje ugodnega stanja vodnega in obvodnega rastlinstva in živalstva.

PSE z več kot 10 MW nazivne moči sodi med prostorske ureditve državnega pomena, za katere umeščanje je pristojna država. Postopek umeščanja poteka skladno z zakonodajo s področja urejanja prostora. Trenutno je projekt v začetni fazi umeščanja. V okviru javno objavljene pobude so nosilci urejanja prostora pozvani k podaji smernic s področja okolja in prostora, lokalna skupnost in zainteresirana javnost pa k podaji konstruktivnibh predlogov in pripomb. Vse našteto bo osnova za nadaljnje faze načrtovanja in oblikovanje končnih rešitev.

Postopek državnega prostorskega načrtovanja

Pobuda za državno prostorsko načrtovanje

PS (NUP) javnost

Analiza podatkov in usmeritev Sklep o izvedbi državnega prostorskega načrtovanja

Strokovne podlage

Študija variant s predlogom najustreznejše variante (ŠV), Okoljsko poročilo (OP), Uredba o najustreznejši varianti (UNV

PS: projektni in drugi pogoji

Javna objava ŠV, OP, UNV in javna obravnava

Javnost, lokalna skupnost

Stališča do pripomb, usklajevanja interesov, dopolnitev ŠV, OP, UNV

 

 

Sprejetje UNV - uredba

 

 

Dokumentacija za celovito dovoljenje (CD)

 

 

Vloga za izdajo CD

 

 

Odločba o izdaji CD, Uredba o državnem prostorskem ureditvenem načrtu

 

 

Sporočila za javnost

Card image cap

ODZIV NA PETICIJO ŠALEŠKEGA EKO GIBANJA: PROJEKT PSE DRUŽMIRJE OHRANJA KAKOVOST ŽIVLJENJA IN NARAVNEGA OKOLJA

Slovenija z vrsto načrtovanih projektov zelenega prehoda, mednje sodi tudi plavajoča sončna elektrarna (PSE) Družmirje, zasleduje cilje povečanja deleža električne energije iz obnovljivih...

Card image cap

Vzpostavljamo informacijsko točko z informacijami o Plavajoči sončni elektrarni Družmirje

Šoštanj, 17. junij 2024 – V okviru projekta Plavajoča sončna elektrarna (PSE) Družmirje bo s tem tednom v upravni stavbi Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) začela delovati informacijska...

Najpogostejša vprašanja

1. Kaj pomeni, da je električna energija proizvedena iz obnovljivih virov energije? 

To pomeni, da za proizvodnjo električne energije uporabljamo vire, ki jih zajemamo iz okolja oziroma naravnih procesov. Teh virov v naravi nikoli ne zmanjka, saj se neskončno obnavljajo in ne izčrpavajo oz. porabljajo. Mednje sodijo veter, sonce, geotermalna energija, energija oceanov, hidrotermalna, vodna energija, biomasa ipd. Pridobivanje energije iz obnovljivih virov znatno zmanjšuje odvisnost od fosilnih goriv, kot so premog, nafta in zemeljski plin, ki so omejeni, pri njihovem izgorevanju pa nastajajo škodljive emisije toplogrednih plinov. Zato proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov prispeva tudi k zmanjšanju negativnih vplivov na okolje. Sočasno pa se z zmanjševanje njihove rabe zmanjša tudi uvozna odvisnost države in posledično povečuje samooskrbnost in neodvisnost. 

 2. Zakaj je električna energija, ki je proizvedena iz OVE, primernejša od tiste, proizvedene iz fosilnih goriv? 

Električna energija (EE), proizvedena iz obnovljivih virov energije (OVE), je bolj primerna od fosilnih goriv zaradi svoje trajnosti , hkrati pa prispeva k energetski varnosti ter neodvisnosti države. 

OVE, kot so denimo sončna, vetrna in hidroenergija, se nenehno obnavljajo in ne prispevajo bistveno k emisijam toplogrednih plinov, ki povzročajo globalno segrevanje. Z uporabo OVE znatno zmanjšamo izločanje škodljivih snovi, kot so ogljikov dioksid, ogljikov monoksid, dušikovi in žveplovi oksidi ter prašni delci, v okolje. 

3. Zakaj želite graditi PSE Družmirje, zakaj ravno v občini Šoštanj na jezeru? 

Skupina HSE v povezavi z drugimi načrtovanimi projekti zelene energetske preobrazbe Šaleške regije načrtuje tudi PSE Družmirje. Postavitev PSE na Družmirskem jezeru je ena izmed predvidenih aktivnosti, opredeljenih v strateški dokumentih prestrukturiranja SAŠA regije v skladu z načeli pravičnega prehoda.  

Določene vodne površine, nastale kot rezultat opuščene ali še vedno aktivne rabe podzemnega prostora, kamor sodi tudi Družmirsko jezero, so na nivoju države prepoznane kot primerne lokacije za tovrstno rabo obnovljivega vira energije. V evropskih državah in drugod po svetu so plavajoče sončne elektrarne na primerljivih lokacijah že uveljavljen način rabe OVE. Takšen način rabe OVE je dokazano okoljsko sprejemljiv, pogojuje pa tudi ureditve, ki so v občini Šoštanj že vzpostavljene (prenosno elektroenergetsko omrežje). Zato je predlagana lokacija prepoznana kot zelo primerna za izvedljivost investicije.  

4. Prebivalci se bojijo dodatnega degradiranja na že sicer degradiranem območju zaradi energetske preteklosti, kaj jim na to lahko odgovorite? 

Kot je bilo že večkrat povedano in poudarjeno, z izgradnjo PSE območja Družmirskega jezera ne bomo dodatno degradirali. V postopku umeščanja v prostor bodo v nadaljnjih fazah v okviru zastavljenega osnovnega koncepta umeščanja proučeni možnosti in strateški interesi Občine ter ob tvornem sodelovanju lokalne skupnosti oblikovani skupni predlogi za ureditev obvodnega prostora Družmirskega jezera. 

Pri odločitvi o umeščanju in izvedbi ter oblikovanju koncepta umeščanja PSE Družmirje sledimo najboljšim praksam iz tujine, katerih monitoringi izkazujejo nebistvene vplive na različne sestavine okolja in rezultirajo tudi v tamkajšnjih zakonodajnih predpisih.  

Posebno pozornost bomo namenili ohranjanju dobrega ekološkega in kemijskega stanja Družmirskega jezera. Sončne elektrarne ne povzročajo emisij škodljivih snovi v okolje. Prav tako bomo posebno pozornost namenili zahtevam ohranjanja narave, tj. zagotavljanju ustreznih življenjskih pogojev za vodno in obvodno rastlinstvo in živalstvo. 

5. Kako boste ohranili kakovost bivanja? 

Na kakovost bivanja občank in občanov postavitev PSE ne bo vplivala negativno. Ob tvornem sodelovanju lokalne skupnosti smo v skupno zadovoljstvo pripravljeni prispevati v razvoj območja.  

Rešitev vidimo na način, da tako veliko območje kot je Družmirsko jezero in okolica, oblikujemo in razvijamo v smislu večnamenske rabe prostora.  

Izgradnja PSE Družmirje bo, ob hkratnem prehodu v ekološko sprejemljivo in trajnostno pridobivanje električne energije iz obnovljivega vira, v sozvočju z ostalimi projekti pravičnega prehoda, eden izmed projektov, ki bodo prispevali k zagotavljanju proizvodnje stroškovno konkurenčne toplotne energije za prebivalke in prebivalce Šoštanja in Velenja.  

6. Kakšni bodo posegi v prostor in kakšna bo varnost objekta? 

Izgradnja PSE ne pogojuje obsežnih gradbenih posegov. Ob Družmirskem jezeru se vzpostavi montažna ploščad, namenjena sestavljanju delov sončne elektrarne, ki se kasneje prestavijo na vodo. Za potrebe povezave z električnim omrežjem bo zgrajena tudi razdelilna transformatorska postaja.  

Varnost je vodilo, ki usmerja vse razvojne projekte na področju zelenega prehoda Slovenije in bo na prvem mestu tudi pri izgradnji PSE Družmirje. PSE bo stabilna, odporna na vremenske pojave in ustrezno protipožarno zaščitena. Celotna obala jezera bo dolgoročno namenjena ureditvam za ohranjanje narave ter različne za vodne in obvodne dejavnosti, skladno z drugimi omejitvami v prostoru.  

7. Kdo je uradni investitor? 

Uradni investitor je Skupina HSE s svojimi odvisnimi družbami. Za potrebe umeščanja v prostor se v postopkih kot investitor opredeljuje družba HSE d.o.o., ki projekt z lokalno skupnostjo usklajuje preko lokalne družbe TEŠ. 

8. Kateri koraki sledijo po predstavitvi 3. 6. 2024? 

Pripravljavec (MNVP) s projektno skupino bo v sodelovanju z investitorjem in izdelovalci pobude analiziral v času javne objave prispele predloge in pripombe javnosti prejete v okviru javne objave pobude, podatke in usmeritve državnih nosilcev urejanja prostora in lokalne skupnosti. Na podlagi s strani projektne skupine potrjene analize bo pripravljen osnutek sklepa o pričetku državnega prostorskega načrtovanja, ki ga bo sprejela Vlada RS. Sklep je osnova za pričetek postopka državnega prostorskega načrtovanja, skladno z določili zakonodaje s področja urejanja prostora. 

9. Kakšne so tehnične značilnosti PSE Družmirje in kdaj bi lahko pričela z obratovanjem, če bi šli vsi postopki skozi v normalnih rokih? 

Pri načrtovanju in izvedbi PSE bomo izbrali najbolj optimalne tehnične rešitve tako z vidika energetske rabe kot zagotavljanja okoljevarstvenih standardov. Uporabljeni bodo materiali visokih okoljskih standardov in odporni na UV sevanje.   Pri postavitvah modulov bomo upoštevali možnost čim večjega presevanja sončne svetlobe. Pri oblikovanju in načrtovanju odločitev za ohranjanje narave in varstvo voda bomo sodelovali s strokovnjaki s predmetnih področij in rešitve premišljeno oblikovali. PSE načrtujemo izven 40-metrskega priobalnega pasu, ki je najbolj bogat z raznolikim vodnim življem in rastlinstvom. Elektrarna ne bo omejevala dostopa do jezera, Občina bo tako lahko neovirano načrtovala razvoj Družmirskega jezera skladno z že zastavljenimi razvojnimi strategijami. 

Površina PSE je predvidena s površino do 50 % v času gradnje razpoložljive površine jezera, njena okvirna moč je ocenjena do 140 MWp, letno pa bi z njo lahko proizvedli okoli 140 GWh električne energije, kar predstavlja količino energije, ki jo porabi 35.000 slovenskih gospodinjstev v celem letu. Osnovne komponente PSE so fotonapetostni (FN) moduli, plavajoča podkonstrukcija, razsmerniki in naprave za priklop na prenosno električno omrežje (na lokaciji TEŠ). 

PSE bo umeščena na osrednji, vzhodni in severovzhodni del jezera. Južni, jugozahodni in zahodni del jezera pa  bo namenjen drugim vsebinam, ki bi jih občina želela razvijati in omogočiti svojim prebivalcem. Minimalni odmik elektrarne od celotne obale jezera bo 40 metrov, v najbolj oddaljenem delu celo več kot 300 m. 

Elektrarna bo začela s poskusnim obratovanjem predvidoma 6 do 9 mesecev po pridobitvi gradbenega dovoljenja in izgradnje priključka na električno omrežje.  

10. Katere energetske projekte še imate v planu, omenili ste vrsto načrtovanih projektov zelenega prehoda? 

V SAŠA regiji so predvideni v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi ob uresničevanju projektov prestrukturiranja SAŠA regije, med drugim tudi projekt preobrazbe daljinskega ogrevanja, ki  vključuje izgradnjo kombinacije toplotne črpalke, kotla na biomaso in nadgradnjo plinsko parnega postroja v TEŠ. 

Aktivno smo pristopili k projektu postavitve sončnih elektrarn na strehah TE Šoštanj ter projektu severno jadranske vodikove doline (NAHV), skladno z določili veljavnega občinskega podrobnega prostorskega načrta. V povezavi s prvo fazo tega projekta se načrtuje tudi postavitev sončne elektrarne z močjo okoli 6 MW na področju sanacije ugreznin (PSU).  

Tudi na ostalih lokacijah po Sloveniji imamo več načrtovanih investicij zelenega prehoda, saj stopamo »Pospešeno v zeleno« v skladu z našo strategijo. Omenjali ste posebno projektno pisarno, kdaj bo pričela delovati? 

Zaželeno je aktivno sodelovanje lokalne skupnosti pri snovanju „novega“ prostora, zato je za informacije o projektu mogoče podati pisna vprašanja na: [email protected] in enkrat mesečno na info točki v prostorih Občine Šoštanj. 

V projektu sodelujemo:

Pobudnik:
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo,
Direktorat za energijo
Pripravljalec:
Ministrstvo za naravne vire in prostor,
Direktorat za prostor in graditev s projektno skupino
Investitor:
HSE d. o. o.

Vprašajte nas podrobneje o:
Razlogih za pobudo in vlogi v EE sistemu Slovenije:
[email protected]
Postopku priprave DPN:
[email protected]
Tehničnih informacijah:
[email protected]

floater