Miha Pečovnik za Naš stik: Skupina HSE v letošnjem letu načrtuje za okoli 120 milijonov evrov investicijskih projektov / Miha Pečovnik za Naš stik: Skupina HSE v letošnjem letu načrtuje za okoli 120 milijonov evrov investicijskih projektov

Miha Pečovnik za Naš stik: Skupina HSE v letošnjem letu načrtuje za okoli 120 milijonov evrov investicijskih projektov

Skupina Holding Slovenske elektrarne ima pripravljenih celo vrsto zanimivih projektov, ki so usmerjeni k doseganju zastavljenih nacionalnih podnebnoenergetskih ciljev in zelenemu prehodu, je v pogovoru za Naš stik dejal Miha Pečovnik, izvršni direktor sektorja za razvoj in investicije v HSE, in dodal, da se zaradi dolgotrajnih in zapletenih postopkov umeščanja v prostor ponekod zatika pri realizaciji. Letos bo skupina HSE za  izvedbo načrtovanih projektov s področja novogradenj, vzdrževanja in rekonstrukcij namenila približno 120 milijonov evrov, je poudaril.

V prispevku Elektrogospodarstvo nadaljuje intenzivna vlaganja se je dotaknil pomembnejših načrtovanih naložbenih projektih v skupini. Največje upe v smeri realizacije zastavljenih načrtov Pečovnik polaga v izgradnjo večjih sončnih elektrarn, kjer je SE na Kanalskem vrhu in širitev SE na Prapretnem navedel kot tisti, od katerih bi nove kilovatne ure električne energije v omrežje lahko stekle že v letošnjem letu. Izpostavil je tudi projekt izgradnje prve plavajoče sončne elektrarne na Družmirskem jezeru, ki naj bi med drugim zagotovila tudi potrebno zeleno energijo za proizvodnjo vodika na območju Šoštanja in naj bi jo po optimističnih napovedih začeli postavljati prihodnje leto.

Pečovnik si obeta tudi od  izrabe hidro energije, ki je za slovensko samooskrbo ključna, predvsem pa v ospredje daje projekt izgradnje treh hidroelektrarn na srednji Savi, za katere se po optimističnem scenariju pričakuje, da bi v letu 2027 prišli do gradbenega dovoljenja in tako začeli izvedbeno fazo projekta.

Ker z vse večjim deležem razpršenih virov v ospredje stopa pomen prožnosti, tudi v skupini HSE veliko pozornosti namenjamo hranilnikom, je povedal vodja sektorja za razvoj in investicije ter kot strateško pomembnega navedel projekt izgradnje črpalne hidroelektrarne Kozjak, kot potencialne lokacije za postavitev hranilnikov pa navedel Trbovlje in Šoštanj.

Izraba vetrne energije je za Slovenijo skoraj nedosegljiva, saj se njihova izvedba pogosto zaplete pri umeščanju vetrnic v prostor, a po besedah Pečovnika vidi skupina HSE kar nekaj priložnosti in možnosti tudi v tem obnovljivem viru energije. Napovedal je, da se že v kratkem nadejajo zagona prve vetrnice v skupini, in sicer vetrne elektrarne Mali Log. Ta ima značaj razvojno-raziskovalnega projekta, saj naj bi si v skupini z njo pridobili predvsem potrebne obratovalne in upravljavske izkušnje, kajti na seznamu je še kar nekaj projektov vetrnih elektrarn.

Celoten prispevek si lahko preberete v reviji Naš stik, na straneh 42-44.

Galerija
floater