Partnerji v projektu Severnojadranske vodikove doline (NAHV) so se sestali na letnem srečanju konzorcija na Reki, na katerem so pregledali izvajanje ključnih projektov, ocenili prihodnja tveganja ter se osredotočili na vključevanje v družbena in industrijska okolja.
NAHV je nadnacionalna pobuda, financirana prek programa Obzorje Evropa, ki vključuje skoraj 100 delegatov, ki predstavljajo 37 projektnih partnerjev iz treh držav, tj. Hrvaške, Furlanije – Julijske krajine v Italiji in Slovenije, ki so se zbrali na letnem srečanju konzorcija na Fakulteti za gradbeništvo Univerze na Reki.
Prof. dr. Snježana Prijić-Samaržija, rektorica Univerze na Reki, ki je gostila dogodek, in dr. Jerneja Sedlar, koordinatorka NAHV in vodja službe za razvoj in investicije v HSE, sta prvi spregovorili na tiskovni konferenci, ki jo je vodil Jurij Giacomelli iz družbe META Circularity, ki vodi komuniciranje in razširjanje projekta NAHV.
Drugi govorci na tiskovni konferenci so bili Alessia Rosolen, deželna odbornica za šolstvo v Furlaniji – Julijski krajini, Marin Gregorović, župan Cresa, in Stephen Taylor, strateški koordinator skupne delovne skupine NAHV.
Dr. Jerneja Sedlar, koordinatorka NAHV in vodja službe za razvoj in investicije v HSE je med drugim dejala: Skupina HSE je nosilka zelenega prehoda Slovenije, pri čemer ji je bila z vodilno vlogo v pobudi NAHV, ki je financirana s strani EU, dodeljena velika odgovornost. Celotna Evropa se sooča z velikimi izzivi zelenega prehoda. Partnerstvo 37 članov konzorcija, ki je nastalo pred letom dni, ko je pobuda Severno jadranske vodikove doline (NAHV) postavila Slovenijo, Hrvaško in Furlanijo – Julijsko krajino v Italiji na zemljevid evropskih dolin vodika, praznuje prvo obletnico. Zadovoljni in ponosni smo na napredek in korake, ki jih delajo strokovne skupine na več lokacijah znotraj območja NAHV. Vodik bo postal ključni energent prihodnosti, ki bo pomembno prispeval k doseganju tako nacionalnih kot tudi evropskih ciljev na področju razogljičenja in trajnostnega razvoja. Pomemben kamenček v tem mozaiku pa predstavlja že projekt Severno jadranske vodikove doline. Zelo sem ponosna, da lahko sporočim, da v konzorcij NAHV sprejemamo novega partnerja, občino Cres. Občina Cres se nam pridružuje v okviru delovnega sklopa 5 in bo sodelovala pri razvoju vodikove infrastrukture v creško-lošinjskem arhipelagu v partnerstvu z družbo ECUBES. To sodelovanje predstavlja pomemben korak naprej za našo celotno regijo.
Nov partner NAHV: občina Cres
Konzorcij NAHV je na srečanju na Reki sprejel novega partnerja, tj. občino Cres, ki se je zavezala, da bo prevzela obveznosti odhajajočega partnerja ACI Marine, kar bo zagotovilo nadaljnje delovanje NAHV brez kakršnih koli trenj ali zamud.
Projekt industrijskih preizkusnih okolij ustvarja možnosti za razogljičenje in uporabo obnovljivega vodika
Na različnih lokacijah v vseh treh partnerskih državah se izvaja 17 industrijskih »preizkusnih« projektov, ki so podprti s številnimi medsektorskimi ukrepi. Namen izvajanja te ambiciozne pobude je olajšati prehod na uporabo rešitev, ki vključujejo vodik, in omogočiti akterjem v nastajajočem vodikovem ekosistemu v Severnem Jadranu avtonomno proizvodnjo, prenos, skladiščenje in uporabo obnovljivega vodika ter njegovo nadaljnjo uporabo.
Nemoteno in sinhronizirano izvajanje industrijskih preizkusnih okolij skupaj z drugimi podpornimi pobudami je bistveno za splošni uspeh pobude NAHV. Konzorcij prvič predstavlja popoln pregled 17 industrijskih pilotnih projektov v katalogu preizkusnih okolij.
Izobraževalne dejavnosti se usmerjajo na usposabljanje bodočih strokovnjakov na področju vodikovih tehnologij
S številnimi izobraževalnimi dejavnostmi se spodbuja usposabljanje bodočih strokovnjakov na področju vodikovih tehnologij. Te dejavnosti usklajuje Univerza na Reki v sodelovanju z Univerzama v Ljubljani in Trstu ter gospodarskimi partnerji GITONE ECUBES, META Group in META Circularity.
»Skrbimo za interdisciplinarno izobraževanje, ki vključuje znanost, tehnologijo, inženirstvo in matematiko ter finančne in družbene vidike vodikovih tehnologij,« je izpostavila Snježana Prijić-Samaržija, rektorica Univerze na Reki.
Ob podpori Furlanije – Julijske krajine, slovenskih in hrvaških ministrstev ter drugih partnerjev je konzorcij začel s pripravo programov poklicnega usposabljanja in si prizadeva za pridobitev sredstev iz Evropskega socialnega sklada. V sodelovanju s sodelujočimi univerzami poteka razvoj mikro poverilnic za prekvalificiranje in izpopolnjevanje strokovnjakov v panogi.
V povezavi z izobraževanjem namerava konzorcij NAHV ustanoviti Makroregionalni kompetenčni center za raziskave in izobraževanje o vodiku, ki ga bo vodila družba GITONE, ter izboljšati program usposabljanja in izobraževalnega mentorstva, H2STUDENT, ki ga vodi ECUBES. Univerze razvijajo interdisciplinarne in mednarodne predloge za dodiplomske, magistrske in doktorske študije, pri čemer posebno pozornost namenjajo usklajevanju izobraževanja s politikami enakosti spolov in odprtosti za strokovnjake in univerze zunaj ciljnih ozemelj NAHV, zlasti v regijah jugovzhodne in srednje Evrope.
Vodikov ekosistem v Severnem Jadranu se širi zahvaljujoč novi pobudi, Investicijski platformi za čisti vodik severnega Jadrana (NACHIP), ki združuje konzorcij dvanajstih partnerjev iz treh držav pod vodstvom Instituta Jožef Stefan iz Ljubljane in je prejela 7,6 milijona evrov nepovratnih sredstev. Pobuda predstavlja priložnost tudi za do 18 malih in srednje velikih podjetij, ki bodo prejela do 60.000 evrov nepovratnih sredstev in se bodo lahko pridružila dvostopenjskemu pospeševalnemu programu NACHIP, prek katerega bodo vključena v vrednostne verige, ki se razvijajo na podlagi petih industrijskih pilotnih projektov, osredotočenih na tehnologije, povezane z vodikom.
»Pripravljalne dejavnosti za ustanovitev NAHV SPV, neprofitnega združenja, ki bo ustanovljeno skladno z belgijsko zakonodajo, potekajo in jih vodi AREA Science Park,« je poročal Stephen Taylor, strateški koordinator skupne delovne skupine NAHV, ki je organ upravljanja NAHV.
Cilj NAHV SPV je zagotoviti dolgoročno trajnostnost rezultatov projekta in njihovih učinkov tudi po obdobju izvajanja pobude NAHV iz programa Obzorje Evropa. Prav tako je pomembno, da lahko struktura, ki bo vključevala partnerje NAHV in druge zainteresirane deležnike, vključuje tudi druge pobude. Ena takih pobud se že izvaja, tj. NACHIP, pri čemer njeni cilji predvidevajo integracijo z NAHV SPV po koncu njenega izvajanja.
Služba za odnose z javnostmi in tržno komuniciranje HSE in META Circularity