Dr. Jerneja Sedlar s slovensko vodikovo delegacijo na delovnem obisku na Japonskem / Dr. Jerneja Sedlar s slovensko vodikovo delegacijo na delovnem obisku na Japonskem

Dr. Jerneja Sedlar s slovensko vodikovo delegacijo na delovnem obisku na Japonskem

Holding Slovenske elektrarne na področju vodikovih tehnologij prevzema pomembne vloge. Ne le da je vodilni partner v projektu Severnojadranska vodikova dolina (NAHV), pridružil se je tudi Konzorciju za vzpostavitev ekosistema vodika iz nizkoogljičnih virov (vodikovemu konzorciju). Slovenska delegacija je konec novembra obiskala Japonsko in se srečala s potencialnimi partnerji.     

»Vodikov konzorcij prinaša obravnavo vodikovih tehnologij na državno raven in bo tesno sodeloval pri iskanju načinov za vzpostavitev vsedržavnega nizkoogljičnega vodikovega sistema, ki bo omogočil energetski prehod v Sloveniji in potencialno služil kot model za države članice Evropske unije in druge države sveta,« so zapisali v sporočilu za javnost, kjer so izpostavili pomen povezovanja, saj so v konzorciju združeni tako proizvajalci kot (industrijski) porabniki električne energije ter omrežni operaterji in distributerji.

Z obiskom Japonske v novembru so člani konzorcija, med katerimi je bila tudi vodja službe za razvoj in investicije HSE dr. Jerneja Sedlar, utrdili svoje vezi z nekaterimi ključnimi potencialnimi japonskimi strateškimi partnerji, med katere zagotovo sodita Toyota Motors in Mitsubishi Corporation,  ki bi lahko v prihodnosti pripomogli k uresničitvi smelih ambicij članov vodikovega konzorcija. Sedlarjeva je po obisku dejala: »Obisk na Japonskem je ponovno potrdil, da vse kar v HSE delamo na področju vodikovih tehnologij, delamo prav.« Dodala je še, da je bil obisk koristen tudi iz vidika krepitve vezi z japonskimi podjetji, ki skupaj z japonsko agencijo NEDO pripravljajo prijavo na skupne projekte. Vodja službe za razvoj in investicije HSE je japonski delegaciji predstavila razvojne projekte, ki jih HSE pripravlja za prihajajoče investicijsko obdobje in bili so navdušeni, kajti prav HSE je na vodikovem zemljevidu označena kot nosilec brezogljičnih tehnologij v Sloveniji.

Koordinator konzorcija s strani ELES,  Uroš Kerin, je bil z delovnim obiskom zadovoljen, svoje misli pa je strnil takole: “Konzorcij je z obiskom japonskih izpostav nadgradil svoje znanje na tem področju, pridobil dragocene informacije o vodikovih tehnologijah, ki so že implementirane, predvsem pa je naredil korak k uresničitvi svojih prizadevanj, da bi k sodelovanju pritegnil katero od prominentnih japonskih korporacij, ki že ima bogate izkušnje na tem področju.«

Celotno sporočilo za javnost Konzorcija za vzpostavitev ekosistema vodika iz nizkoogljičnih virov si lahko preberete na povezavi: Tretji obisk vodikove delegacije na Japonskem dodatno okrepil vlogo slovenskega vodikovega konzorcija

Galerija
floater