Vodstvo Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) ter župana občin Trbovlje in Hrastnik so danes podpisali sporazum o medsebojnem sodelovanju na področju razvojnih projektov obnovljivih virov energije. Z njim se HSE zavezuje, da bo občinama prodal 10 odstotkov letno proizvedene električne energije iz novozgrajenih sončnih elektrarn na Prapretnem po lastni ceni, občini pa bosta s tem deležem električne energije javne ustanove v Trbovljah in Hrastniku oskrbovali z nižjimi stroški. Podpisani sporazum je tako primer dobre prakse in zglednega sodelovanja med investitorjem in lokalno skupnostjo pri umeščanju energetskega objekta v prostor.
Skupina HSE je največja proizvajalka električne energije iz obnovljivih virov v Sloveniji, Zasavje kot strateška energetska lokacija pa ima pri razogljičenju države pomembno vlogo. Aprila 2022 zagnana sončna elektrarna Prapretno, ki je še danes med največjimi sončnimi elektrarnami v Sloveniji, pospešuje zeleni prehod nekdanje premogovne regije. Obstoječo energetsko lokacijo na zaprtem odlagališču Prapretno namreč ne le ohranja, temveč jo tudi nadgrajuje. SE Prapretno, ki bo s širitvijo stala v obeh občinah, bo po novem dosegla moč 9,8 megavata, s ciljem večje fleksibilnosti in možnosti neposrednega vodenja pa bo prigrajen tudi baterijski hranilnik električne energije do 7 megavatov moči. Za navedene energetske objekte je HSE že pridobil gradbeno dovoljenje, pričetek obratovanja dograjenega dela pa se pričakuje oktobra 2025. Aktivnosti na področju novih razvojnih projektov v Zasavju že vsa leta usklajuje hčerinska družba HSE, HSE – Energetska družba Trbovlje.
V sporazumu o medsebojnem sodelovanju na področju razvojnih projektov obnovljivih virov energije, ki so ga danes podpisali dr. Tomaž Štokelj, generalni direktor HSE, Uroš Podobnik, poslovni direktor HSE, mag. Zoran Poznič, župan občine Trbovlje, in Marko Funkl, župan občine Hrastnik, se investitor, HSE, zavezuje, da bo občinama prodal 10 odstotkov letne proizvedene električne energije iz sončne elektrarne Prapretno po lastni ceni, obe občini pa, da bosta s tem zagotovili nižje stroške za oskrbo z električno energijo v javnih ustanovah v Trbovljah in Hrastniku.
Skupina HSE kot najpomembnejša slovenska elektroenergetska skupina ima na poti zelenega prehoda Slovenije ključno in odgovorno vlogo«, je poudaril generalni direktor HSE dr. Tomaž Štokelj. »Naše razvojne usmeritve so osredotočene na potencial obnovljivih virov energije, še posebej sončne, vodne in vetrne, hkrati z razvojem »zelenih« energetskih rešitev za končne odjemalce. Energetska lokacija v Zasavju ponuja številne priložnosti za uresničevanje naše vizije nosilca zelenega prehoda Slovenije, ki je hkrati povezana tudi z nacionalno strategijo razogljičenja. Pri tem stavimo predvsem na pohitritev postopkov umeščanja v prostor in tvoren dialog z vsemi ključnimi deležniki.«
Uroš Podobnik, poslovni direktor HSE, pa je poudaril: »HSE ima v Zasavju na področju umeščanja v prostor zahtevne, a korektne, konstruktivne sogovornike. Verjamem, da je današnji podpis sporazuma velik korak naprej, da nadaljujemo tvorno sodelovanje in da bomo v Zasavju skupaj uspešno izvedli še vrsto energetskih projektov.« Kot ključnega je navedel projekt izgradnje hidroelektrarn na srednji Savi, kjer se za prvi odsek (HE Suhadol, HE Trbovlje in HE Renke) pričakujeta javna objava in javna obravnava spomladi 2025.
Župan Občine Trbovlje, mag. Zoran Poznič: »Občina Trbovlje se pripravlja na začetek obsežnih projektov, ki ne bodo pomenili samo nov gospodarski preboj, ampak prinašajo temeljne spremembe na vseh področjih življenja lokalne skupnosti. Na začetku 21. stoletja je seveda nadvse pomemben tudi princip učinkovite rabe energije skozi princip zelenega prehoda. Dogovor s Holdingom Slovenske elektrarne pomeni za Občino Trbovlje znaten prihranek in nam tudi potrjuje, da tudi naša investicija v opremljanje vseh javnih zgradb s sončnimi elektrarnami pelje naš razvoj na področju učinkovite rabe energetskih virov po pravi poti. Skupaj z Občino Hrastnik bomo na svojem ozemlju gostili trenutno največjo sončno elektrarno v Sloveniji. Še enkrat hvala za razumevanje upravi HSE, za njihovo pripravljenost sodelovanja z lokalno skupnostjo v našem razvoju.«
Župan Občine Hrastnik, Marko Funkl: »Med ključnimi nalogami slovenskih občin sta zmanjševanje fiksnih stroškov, med katere sodi tudi cena električne energije ter trajnostna naravnanost pri vseh projektih, ki se jih lotevamo. Občina Hrastnik je pred leti med prvimi sprejela trajnostni načrt za razvoj občine med katerimi je pomemben poudarek na samooskrbi z obnovljivimi viri energije, kar zajema načrtovanje lastnih sončnih elektrarn za potrebe javnih zgradb, skupnostnih sončnih elektrarn, kjer k sodelovanju povabimo tudi deležnike v občini in seveda spodbujanje pridobivanja obnovljivih virov energije tam kjer je to mogoče. Veseli nas, da prvi fazi izgradnje sončne elektrarne v Prapretnem sledita še drugi dve in da bo na območju naše in sosednje občine stala največja sončna elektrarna v Sloveniji. Z dobrim sodelovanjem s podjetjem HSE bomo ob današnji gesti, znižali strošek električne energije pri javni rabi, kar posledično pomeni, da bomo lahko prihranke dolgoročno usmerili v izboljšanje infrastrukture za občanke in občane. HSE-ju se ob tej priložnosti zahvaljujemo za nadaljevanje dobrega sodelovanja s posluhom za lokalne skupnosti.«