SONČNA ELEKTRARNA PRAPRETNO SE PO TREH LETIH USPEŠNEGA OBRATOVANJA ŠIRI / SONČNA ELEKTRARNA PRAPRETNO SE PO TREH LETIH USPEŠNEGA OBRATOVANJA ŠIRI

SONČNA ELEKTRARNA PRAPRETNO SE PO TREH LETIH USPEŠNEGA OBRATOVANJA ŠIRI

(Trbovlje, 8. 4. 2025) – Sončna elektrarna Prapretno (SE Prapretno), eden od projektov skupine HSE na področju zelenega prehoda, v teh dneh obeležuje tretjo obletnico. Od njene otvoritve, 8. aprila 2022, je obratovala zanesljivo ter skladno z zastavljenimi načrti proizvedla 10.180 MWh električne energije. Že v letošnjem letu se bo s širitvijo elektrarne njena moč povečala za več kot trikrat, zaradi baterijskega hranilnika, ki bo dodan SE Prapretno, pa bo ta postala tudi fleksibilen člen slovenskega elektroenergetskega sistema. V HSE bomo tako celovito izrabili potencial Prapretna za izkoriščanje energije sonca, pri čemer se nadejamo še naprej tako odličnega sodelovanja z občinama Hrastnik in Trbovlje, čez kateri se bo razširjena SE Prapretno raztezala.

SE Prapretno je bila prva sončna elektrarna v Sloveniji z močjo, večjo od 1 MW, ki je dobila uporabno dovoljenje, in je še vedno med največjimi sončnimi elektrarnami v državi. Za skupino HSE in lokalno okolje ima velik simbolni pomen: postavljena je namreč na 120 metrov visokem zaprtem odlagališču odpadnih produktov kot ostankov izgorevanja rjavega premoga in čiščenja dimnih plinov v Termoelektrarni Trbovlje, ki je bila po več kot 40-ih letih delovanja leta 2014 trajno zaustavljena. »S sončno elektrarno Prapretno smo nekoč degradirano območje ponovno namenili proizvodnji električne energije, tokrat z brezogljično tehnologijo. S tem in bodočimi projekti se potrjuje smiselnost ohranitve in vzdrževanja energetske lokacije v Zasavju, ki je ena izmed maloštevilnih družbeno in okoljsko sprejemljivih potencialov za razvoj in integracijo novih zelenih tehnologij in s tem celostnega zelenega prehoda Slovenije,« pravi Ervin Renko, direktor družbe HSE – EDT.

SE Prapretno je v celoti plod izkušenj, znanja in dela slovenskih strokovnjakov. Pri njeni gradnji sta sodelovali družba HSE Invest, ki je izpeljala celoten postopek pridobitve gradbenega in uporabnega dovoljenja, ter invalidsko podjetje HTZ z izvedbo projektiranja, dobave in montaže celotne sončne elektrarne moči 3,036 MWp.

Na planoti med Hrastnikom in Trbovljami je že vse pripravljeno za njeno širitev. Za projekt SE Prapretno 2 in 3 sta bili že pridobljeni pravnomočni gradbeni dovoljenji, v teku je tudi javni razpis za izbiro najugodnejšega izvajalca. Trenutno je na lokaciji SE Prapretno na površini 34.000 m2 postavljenih 6.746 solarnih modulov in 25 razsmernikov, po zaključenih vseh treh fazah pa bo skupaj postavljenih predvidoma okoli 19.000 modulov in kar 86 razsmernikov, ki pretvarjajo električno napetost iz enosmerne v izmenično. Celotna instalirana moč naprave  bo nekaj manj kot 10 MWp. Novost pri nadgradnji sončne elektrarne bo tudi baterijski hranilnik električne energije moči in kapacitete 7 MW/14 MWh. Tako bo celotna elektrarna postala fleksibilen člen v elektroenergetskem sistemu, neposredno pa jo bo vodil center vodenja HSE.

»V HSE bomo celovito izrabili potencial Prapretna za izkoriščanje električne energije iz sonca. Skupna instalirana moč SE Prapretno bo po zaključku vseh treh faz predvidoma znašala skoraj 10 MW, v okviru projekta pa bo postavljen tudi baterijski hranilnik, kar bo še dodatno izboljšalo obratovalne zmožnosti elektrarne ter pozitivno vplivalo na ekonomiko investicije. Gre za pomemben korak v obsežnem investicijskem ciklu skupine HSE v nove obnovljive vire energije, za katere se v letošnjem letu načrtuje kar okoli 120 milijonov evrov investicij,« pa izpostavi Miha Pečovnik, izvršni direktor sektorja za razvoj in investicije HSE, in dodaja: »Proizvodni portfelj skupine HSE tako pospešeno sledi cilju razogljičenja energetike. Kot nosilci zelenega prehoda Slovenije pa bomo tudi v prihodnje vse svoje projekte usmerjali v okolju prijazno proizvodnjo električne energije ter razvoj rešitev in storitev za zeleni prehod.«

Projekt izgradnje SE Prapretno je tudi primer dobre prakse in zglednega sodelovanja med investitorjem in lokalno skupnostjo pri umeščanju energetskega objekta v prostor. Poleg hitrega pridobivanja gradbenih dovoljenj je  konec novembra investitor – HSE – z vodstvi občin Trbovlje in Hrastnik podpisal sporazum o medsebojnem sodelovanju na področju razvojnih projektov obnovljivih virov energije, ki prinaša doprinos energetskega objekta tudi lokalni skupnosti. S sporazumom se namreč HSE zavezuje, da bo občinama prodal 10 odstotkov letno proizvedene električne energije iz novozgrajenih sončnih elektrarn na Prapretnem po lastni ceni. Občini bosta tako s pridobljenim deležem električne energije, z bistveno nižjimi stroški, oskrbovali javne ustanove v Trbovljah in Hrastniku. Izjavi obeh županov ob podpisu sporazuma novembra lani si lahko preberete na povezavi: SODELOVANJE Z LOKALNIMI SKUPNOSTMI JE TEMELJ USPEŠNEGA ZELENEGA PREHODA | HSE – nosilec zelenega prehoda slovenske energetike.

Služba za odnose z javnostmi in tržno komuniciranje HSE

floater