Prihodnost energetske preobrazbe v Sloveniji / Prihodnost energetske preobrazbe v Sloveniji

Prihodnost energetske preobrazbe v Sloveniji

Na dogodku Čaj z Razlogom, ki se ga je v torek, 25. marca, udeležil generalni direktor HSE dr. Tomaž Štokelj in je potekal v organizaciji Britansko-slovenske gospodarske zbornice, je bila osrednja tema prihodnost energetske preobrazbe in vloga malih modularnih reaktorjev (SMR) ter obnovljivih virov energije pri doseganju ciljev dekarbonizacije, elektrifikacije države ter zagotavljanju energetske varnosti in gospodarske rasti.

Na okrogli mizi je sodeloval tudi generalni direktor HSE, dr. Tomaž Štokelj, ki je med drugim izpostavil pomembne izzive, s katerimi se soočamo pri zagotavljanju energetske oskrbe: »Poraba električne energije se bo z leti večala, proizvodnja iz termoelektrarn pa manjšala in to proizvodnjo bo potrebno nadomestiti z drugimi viri,« je dejal in poudaril: »Slovenija potrebuje kombinacijo vseh virov!« Pojasnil je, da ima skupina HSE ambiciozen investicijski načrt, ki vključuje tako izkoriščanje hidroenergije, sončne in vetrne energije  ter hranilnike energije kot so črpalne hidroelektrarne in baterijski sistemi, pri zagotavljanju stabilne oskrbe pa bo pomembno vlogo igrala tudi jedrska energija. Izrazil je tudi mnenje, da je smiselno podaljšati obratovanje obstoječe nuklearke do leta 2063 ter razmisliti o pravem trenutku za pričetek gradnje NEK2 ali SMR-jev, ko bodo znani vsi za to potrebni podatki. Omenil je, da HSE sodeluje v projektu Phoenix, ki ga je financira ameriška vlada in ki ima za cilj najti ustrezne lokacije za postavitev malih modularnih reaktorjev, pri čemer je dr. Štokelj kot potencialni omenil Trbovlje in Šoštanj.

Na dogodku so spregovorili številni politiki, gospodarstveniki in strokovnjaki iz različnih panog, ki so izpostavili, da se Slovenija, pa tudi celotna Evropa, soočata z velikimi izzivi na področju energetike. Vendar, pa so poudarili, je sedaj pravi čas za ukrepanje, še posebej v iskanju rešitev za nadomestitev fosilnih goriv. Energetska varnost, kot so izpostavili, je ključna za prihodnost države. V okviru razprave o financiranju je bilo izpostavljeno, da so potrebna partnerstva, ki vključujejo tako podjetja kot tudi podporo države: »Vlada mora biti vključena v proces, da bi zagotovili trajnostno in učinkovito izvajanje projektov.«

Dogodek je bil odličen opomnik, da energetska mešanica različnih virov – od obnovljivih virov do naprednih tehnologij, kot so mali modularni reaktorji – predstavlja ključen korak k doseganju trajnostnih ciljev dekarbonizacije. Hkrati pa zagotavlja energetsko varnost in spodbuja gospodarsko rast.

Galerija
floater