V HSE se pogosto srečujemo z objavami, ki vsebujejo neresnične in zavajajoče informacije o našem delovanju in projektih. Takšna poročanja ne le da škodijo ugledu naše družbe, temveč tudi zavajajo javnost in ustvarjajo napačno sliko o naših prizadevanjih za uresničevanje zelenih projektov.
V nadaljevanju objavljamo naš uradni odziv, ki smo ga posredovali enemu izmed slovenskih medijev v zvezi s projektom plavajoče sončne elektrarne Družmirje.
»Projekt PSE Družmirje je projekt državnega pomena, saj zasleduje tako cilje investitorja, ki na slovenskem prostoru nastopa kot nosilec zelenega prehoda v energetiki, kot tudi nacionalne cilje, ki so zajeti v Nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu (NEPN) in usmeritve Evropske komisije, ki v luči razogljičenja močno spodbuja izgradnje novih obnovljivih virov energije. V tej luči je bil sprejet tudi ZUNPEOVE, s ciljem implementacije določb zakonodajnega svežnja RePowerEU, v okviru katerega naj bi države spodbujale umeščanje fotonapetostnih naprav tudi na umetno ustvarjene vodne površine, nastale zaradi odvzema ali izkoriščanja premoga.
Ne drži, da Šaleška dolina ne bo imela neposrednih koristi, prav tako ne drži, da se bo z novonastalo infrastrukturo omejila rekreativna dejavnost. Poudarjamo, da se z državnim prostorskim načrtom za PSE Družmirje poleg plavajoče sončne elektrarne, ki zasleduje predhodno navedene cilje, načrtujejo tudi ureditve objezerskega prostora. Pri tem kot investitor zasledujemo želje in vizijo Občine Šoštanj glede dolgoročnega urejanja območja, in sicer z ureditvami naslavljamo predvsem športno-rekreacijsko funkcijo objezerskega prostora, sočasno pa tudi preteklo zgodovino območja. Poleg tega smo v dogovorih z lokalno skupnostjo, da tudi v Šoštanj pripeljemo model, ki smo ga že zagnali v Zasavju, kjer bo HSE občinama prodal 10 odstotkov letno proizvedene električne energije iz sončne elektrarne po lastni ceni.
Nikakor ne drži, da lokalna skupnost v postopke ni ustrezno vključena. Kot investitor si namreč prizadevamo delovati transparentno, zato na svojih spletnih straneh o napredku na projektu redno poročamo. Enkrat mesečno v prostoru občine Šoštanj organiziramo informacijske točke, na katerih smo zainteresirani javnosti na voljo z odgovori in pojasnili, ki so skladni z napredkom na projektu.
Ne drži, da bo PSE z relativno kratko življenjsko dobo na koncu postala problematičen odpadek, ki ne sledi načelom krožnega gospodarstva. Tudi glede ravnanja z odpadki smo dolžni ravnati odgovorno, skladno z veljavno zakonodajo. Ravnanje z odsluženimi paneli s sončnih elektrarn bo potrebno nasloviti in rešiti na nivoju celotne države, ne le zaradi PSE, ampak tudi zaradi vseh sončnih elektrarn, ki so postavljene na strehah naših domov in drugih objektov. Kot skupina HSE se zavedamo te okoljske odgovornosti in verjamemo, da lahko s proaktivnim pristopom in ob sodelovanju z različnimi deležniki najdemo učinkovite rešitve, skladno z načeli krožnega gospodarstva.
Ne drži, da je projekt PSE Družmirje vzorčni primer konflikta med okoljsko retoriko in dejanskim trajnostnim razvojem. Umeščanja PSE smo se lotili z zavedanjem, da gre za »živo« jezero, biotsko pester ekosistem. Kot investitor smo delovali skladno s sprejetim sklepom o pripravi DPN, strokovno prakso ter zahtevami nosilcev urejanja prostora, zato smo z okoljsko odgovornostjo zagotovili vse, kar so državni nosilci urejanja prostora v fazi pobude prepoznali kot potrebno, da bo omogočena celovita presoja vplivov na okolje. Z izdelanimi študijami za državni prostorski načrt (DPN) so za oceno vpliva na biotsko raznovrstnost in fizikalno-kemijske parametre vključeni strokovnjaki z različnih relevantnih področij, med drugimi je bilo obravnavano področje površinskih in podzemnih voda, vodni živelj, ptice, dvoživke, vodno rastlinstvo, krajino, problematiko bleščanja in hrupa ter druge relevantne vsebine. Za oblikovanje kvalitetnih krajinskih ureditev ob jezeru smo vključili strokovnjake s področja krajinske arhitekture, ki so obravnavali vpliv postavitve PSE in krajinskih ureditev na podobo krajine in njeno funkcionalnost. Na podlagi prepoznanih potencialnih vplivov, ki bi jih sončna elektrarna lahko imela, bodo upoštevani podani in zahtevani omilitveni ukrepi. Vse navedeno bo rezultiralo v končnih rešitvah DPN, izvedbi projekta in obveznem spremljanju stanja okolja.«