V dvorani Državnega sveta je pretekli petek, 15. novembra 2024, potekal posvet Hidroenergija za Slovenijo: v sozvočju z ljudmi in okoljem – Znanje in izkušnje od včeraj in danes za uspešen trajnostni razvoj. Na njem so številni govorci izpostavili pomen hidroelektrarn tako za človeka kot za okolje in naravo ter njihove vloge v procesu zagotavljanja energetske neodvisnosti.
O sobivanju hidroelektrarn z naravo v Sloveniji je spregovoril tudi mag. Jure Šimic, direktor družbe HSE Invest, in izpostavil, da vse velike hidroelektrarne v Sloveniji ležijo v naravovarstvenem okolju, pa najsibo v naturi 2000, v zavarovanem območju ali ekološko pomembnem območju. To dokazuje, da je sobivanje povsem mogoče. »Ne želimo reči, da hidroelektrarne nimajo vpliva na naravo; imajo, vendar jih z omilitvenimi ukrepi želimo v največji meri blažiti,« je pojasnil in dodal, da se z izgradnjo hidroelektrarn pogoji za živalske in rastlinske vrste le spremenijo in ne uničijo. Poudaril je, da si pri umeščanju tovrstnih objektov v prostor, s katerim ima podjetje HSE Invest veliko izkušenj, želijo konstruktivnega pristopa in sodelovanja različnih deležnikov in ne zgolj nasprotovanj.
Govorniki, ki so prihajali tako iz stroke kot politike in gospodarstva, so predstavili različne vidike hidroenergije in njenega pomena za zagotavljanje stabilnosti oskrbe z električno energijo. V nagovorih je bil izpostavljen tudi pomen hidroelektrarn za zagotavljanje varnosti pred poplavami in druge pozitivne učinke, tako za varovanje okolja kot gospodarski razvoj.
Minister za okolje, podnebje in energijo mag. Bojan Kumer je pojasnil, da si je Slovenija v nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu (NEPN) zastavila cilj, da bo do leta 2033 povečala rabo obnovljivih virov energije na tretjino. Pri doseganju tega cilja imajo veliko vlogo tudi hidroelektrarne, je izpostavil minister. Pri tem vidi tudi velik potencial HSE, ki kot koncesionar za rabo vode za proizvodnjo električne energije reke Save od Ježice do Suhadola aktivno vodi projekt izgradnje hidroelektrarn na srednji Savi.
Več lahko preberete v sporočilu za javnost Državnega sveta republike Slovenije: