Mengeš, 18. april 2025 – Z državnim tekmovanjem, ki je potekalo 17. aprila 2025 na OŠ Sava Kladnika Sevnica, se je zaključilo letošnje tekmovanje v ekoznanju za osnovne šole iz vse Slovenije.
V poznavanju okoljskih tem je največ znanja pokazala ekipa Šubici iz OŠ Poljane ter si tako pridobila naziv EKOFRAJERJI. Drugo mesto je zasedla ekipa Sava 1 iz OŠ Sava Kladnika Sevnica, tretje pa ekipa Glenavice iz OŠ Frana Kranjca iz Celja. Nagrade najboljšim je v imenu podpornika podelil Uroš Podobnik, poslovni direktor Holdinga Slovenske elektrarne.
Na letošnjem Ekokvizu so osnovnošolci tekmovali v treh tematskih sklopih:
1) hrana in ogljični odtis,
2) pomen čebel in drugih opraševalcev ter
3) učinkovita raba energije in obnovljivi viri energije.
23. januarja 2025 je potekalo šolsko tekmovanje, na katerem se je med seboj preko spletne aplikacije pomerilo 872 ekip iz 148 osnovnih šol, skupno kar 2.616 učencev iz šestih, sedmih, osmih in devetih razredov. Na državno tekmovanje se je uvrstilo osem ekip, ki so na šolskem tekmovanju dosegle največ točk v posamezni regiji, ter štiri dodatne ekipe s skupnim najvišjim številom točk.
Državno tekmovanje je potekalo v dveh delih. V prvem delu so ekipe prek spletne aplikacije odgovarjale na 30 vprašanj. Ekipe so bile glede na rezultate reševanja kviza po pisnem delu razdeljene v štiri skupine. Drugi del tekmovanja je potekal v živo na odru, kjer so se ekipe med seboj pomerile v igri »hitri prsti«. Zmagovalci posamezne skupine so v predtekmovanju postali ekipa GLENOVICE iz OŠ Frana Kranjca iz Celja, ekipa SAVA 1 iz OŠ Sava Kladnika Sevnica, ekipa ŠUBICI iz OŠ Poljane in ekipa KNJIŽNI MOLJI iz OŠ Grm Novo mesto. V prvem polfinalnem dvoboju sta se pomerili ekipi iz OŠ Frana Kranjca iz Celja in OŠ Sava Kladnika Sevnica, kjer je blestela slednja ekipa. V drugem polfinalnem dvoboju pa je ekipa ŠUBICI iz OŠ Poljane premagala ekipo KNJIŽNI MOLJI iz OŠ Grm Novo mesto. Po zastavljenih sedmih vprašanjih v finalu je zmagovalka letošnjega Ekokviza postala ekipa ŠUBICI iz Osnovne šole Poljane.
Vse ekipe so imele veliko podporo v glasnem navijanju svojih sošolcev in prijateljev, pesti pa so za svoje učence stiskali tudi njihovi mentorji.
»Ekokviz za osnovne šole je eden izmed najbolj obsežnih in vsebinsko zelo zahtevnih projektov programa Ekošola, ki so ga učenci vzeli za svojega. Učence spodbuja, da vsako leto poglobijo svoje znanje o izbranih okoljskih temah, spodbujamo pa jih tudi k povezovanju različnih učnih vsebin. Projekti, kot je Ekokviz, je namenjen celovitemu izobraževanju za trajnostni način življenja. Še posebej si prizadevamo, da učenci novo pridobljeno znanje in navade prenesejo tudi med starše in v lokalno okolje. Želimo, da je skrb za okolje del našega razmišljanja in življenja. S prenosom znanja v vsakodnevno delovanje izpolnjujemo tudi širše poslanstvo programa Ekošola,« je še dodal mag. Gregor Cerar.
Soorganizator in podpornik Ekokviza je skupina Holding Slovenske elektrarne, ki je omogočila organizacijo in izvedbo Ekokviza prek spleta. Poslovni direktor HSE Uroš Podobnik je letošnje tekmovanje komentiral: »V skupini HSE, kot nosilcu zelenega prehoda Slovenije, se zavedamo pomena trajnostnega razvoja in zato kot družbeno odgovorno podjetje vlagamo in podpiramo tudi projekte na področju izobraževanja in varovanja okolja. Med njimi je zelo pomemben tudi Ekokviz, preko katerega mladi pridobijo pomembna znanja s področja varovanja okolja. Izredno pomembno pa je tudi seznanjanje mladih o pomenu obnovljivih virov energije, njihovih načinih pridobivanja in tehnologijah, saj bodo prav ti mladi, že jutri ustvarjali našo prihodnost. Verjamemo, da tudi na ta način naše delovanje pušča pozitivne in spodbudne sledi v okolju, v katerem delujemo,« in dodal, da se vsako leto znova veselijo velikega števila tekmovalcev.
Program Ekošola
je vodilni program Mednarodne fundacije za okoljsko vzgojo FEE International in največja mednarodna mreža otrok, mladih, vzgojiteljev ter učiteljev, ki okoljsko vzgojo in načela trajnostnega razvoja vključujejo v vsakodnevno delo in učenje. Vključuje več kot 20 milijonov otrok, milijon vzgojiteljev in učiteljev, več kot 50.000 ustanov v 72 državah po vsem svetu, na vseh celinah.
V Sloveniji v programu sodeluje več kot 135.000 otrok, učencev in dijakov ter 8.800 vzgojiteljev ali učiteljev (ekokoordinatorjev), mentorjev in projektnih vodij. V šolskem letu 2024/2025 je vanj vključenih 733 vrtcev, osnovnih in srednjih šol, centrov za usposabljanje, delo in varstvo, dijaških domov in fakultet. Ustanove, ki izpolnjujejo kriterije 7 korakov progama Ekošola, pridobijo mednarodni okoljski znak Zelena zastava.
Ekokviz za osnovne šole je med najbolj prepoznavnimi in priljubljenimi slovenskimi okoljskimi projekti za mlade, ki ga program Ekošola v celoti izvaja prek spleta od leta 2008/2009. Število sodelujočih učencev, ki so se v preteklih 24 letih potegovali za naziv Ekofrajerja, je več kot 46.700; sodelovalo je tudi več kot 3.000 mentorjev iz osnovnih šol. Ekokviz pa so reševali tudi drugi učenci, ki so preizkušali svoje znanje in poznavanje različnih okoljskih tem, saj je interaktivno gradivo zasnovano tako, da ga učitelji, učenci in tudi njihovi starši lahko s pridom uporabljali tudi v prihodnje.
Več: www.ekosola.si