Na Brdu pri Kranju je v sredo, 2. oktobra 2024, potekala tradicionalna, 15. konferenca o inovativnih rešitvah v energetiki, ki smo se je udeležili tudi predstavniki HSE. Osrednja tema konference je bila Z inovativnostjo do uspeha v času sprememb energetike, dr. Tomaž Štokelj, generalni direktor HSE, pa je sodeloval na strokovnem omizju o aktualnih energetskih dogajanjih in inovativnih tehnologijah, ki bodo sooblikovale zeleni prehod.
″Nahajamo se v času, ko nove tehnologije in poslovni modeli v temeljih preoblikujejo energetiko in dosedanje poslovanje″, so zapisali organizatorji in v tem duhu so se zvrstile tudi predstavitve tekmovalnega dela za izbor inovacije na področju energetike za leto 2024. V drugem panelu je sodeloval tudi vodja službe za razvoj v ECE, družbi skupine HSE, Gašper Ravnak, ki je predstavil inovativen avtomatiziran sistem iQFleks. Izpostavil je, da je njihov produkt namenjen zahtevnejšim uporabnikom, ki želijo v domačem ali poslovnem okolju optimizirati proizvodnjo, rabo in hrambo električne energije glede na razpoložljive urne cene, strošek omrežnine in lastne zahteve po koriščenju energije ter za predstavitev prejel kopico pozitivnih komentarjev.
Dogodek tudi tokrat ni razočaral razvojno naravnanih slušateljev, ki so lahko prisluhnili zanimivim domačim in tujim strokovnjakom s področja energetike. O tem, kako z inovativnostjo do uspeha v za energetiko negotovih časih, pa so ob koncu dogodka razpravljali vodilni predstavniki slovenskih energetskih podjetij. Generalni direktor HSE dr. Tomaž Štokelj je med drugim opozorili na veliko težavo prepočasnega umeščanja energetskih objektov v prostor, predvsem zaradi birokratskih zahtev. ″Če želimo biti konkurenčni, se moramo hitro prilagajati spremembam,″ je dejal in nadaljeval: ″Evropa je postala preveč regulirana, zato močno zaostaja v razvoju in tudi inovacijah.″ Tudi drugi sogovorniki so poudarili potrebo po spremembi poslovne kulture in usmerjenosti k učinkovitejšemu doseganju zastavljenih ciljev. Vsi so se strinjali, da je potrebno zdravo razmerje med birokracijo in energetskimi potrebami. Strokovno omizje je spregovorilo tudi o aktualnih energetskih načrtih in različnih inovativnih tehnologijah, ki bodo sooblikovali zeleni prehod. Dotaknili so se tako projekta JEK 2 kot tudi vodika, v katerem vidijo potencial. ″Povezovanje, izkušnje, znanje in pogum, so potrebni za inovacije in posledično energetsko neodvisnost slovenske države, za katero je edina rešitev v prepletu in soodvisnosti različnih tehnologij″ so strnili misli in podprli skupna prizadevanja.