Termo divizija skupine HSE, ki jo predstavljata Termoelektrarna Šoštanj (TEŠ) in Premogovnik Velenje (PV), bo obratovala tudi po njenem prestrukturiranju, predvidenem za konec leta 2024. Primarna naloga TEŠ bo, po sprejemu posebnega interventnega zakona, ki ga pripravlja MOPE, proizvodnja toplotne energije za 35.000 občank in občanov, industrijo in infrastrukturo regije Sa-Ša.
Popolna nadomestitev TEŠ kot toplotnega vira z novimi viri namreč na kratek rok ni mogoča, za reševanje socialnih vprašanj in pravični prehod v tem obdobju pa je potrebno čim prejšnje sprejetje Zakona o zapiranju Premogovnika Velenje in Zakona o prestrukturiranju regije SaŠa.
Nacionalna strategija za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij v skladu z načeli pravičnega prehoda predvideva izstop iz premoga, torej prenehanje obratovanja Termoelektrarne Šoštanj in pridobivanje lignita v regiji SaŠa, najpozneje leta 2033. Letni načrt upravljanja SDH za leto 2024, ki ga je potrdila vlada RS, od družbe HSE pričakuje pripravo analize možnih pristopov k morebitni izločitvi dejavnosti termo divizije z namenom zagotavljanja finančne stabilnosti in investicijskega potenciala skupine HSE za pospeševanje zelenega prehoda.
Analize bodočega poslovanja termo divizije skupine HSE (TEŠ in PV) izkazujejo nerentabilnost bodočega poslovanja obeh družb zaradi sprememb na trgu in padca cen električne energije bistveno pod stroškovno ceno. HSE od 1. januarja 2025 dalje ne bo mogel več zagotavljati zadostnih sredstev za nemoteno poslovanje TEŠ in PV, saj bi to pomenilo nedovoljeno državno pomoč. Brez ustrezne rešitve bo tako TEŠ tekom leta 2025 postal insolventen, posledično pa tudi PV, saj je TEŠ njegov izključni kupec. Insolventnost TEŠ in PV bi neposredno prizadela 35.000 ljudi ter infrastrukturo in gospodarstvo v savinjsko-šaleški regiji, ki so odvisni od toplote, proizvedene v TEŠ-u.
Upoštevajoč strateški status naložbe Republike Slovenije v skupini HSE so vodstva HSE, TEŠ in PV skupaj z zunanjimi strokovnjaki v zadnjem letu preučili vrsto scenarijev in izvedli številne analize, povezane s prestrukturiranjem termo divizije skupine HSE. Vsem možnostim, ki so bile na mizi, je skupno dejstvo, da ima HSE kot družbenik omejene pristojnosti in možnosti v zvezi s financiranjem nadaljnjega poslovanja TEŠ in PV po 31. 12. 2024, ko ne bodo več izpolnjeni pogoji za uporabo dosedanjih metod financiranja, t. j. plačila tržne cene električne energije v kombinaciji s periodičnimi dokapitalizacijami ali plačila cene električne energije, oblikovane po metodi dodatka na stroške skladno z zavezujočo informacijo FURS. Po tem datumu sme HSE TEŠ-u plačevati izključno tržno ceno električne energije, vsako drugo financiranje termo divizije bi bilo lahko neskladno s pravili EU o državnih pomočeh.
Za zagotovitev ogrevanja v šaleški dolini se je kot možna rešitev izkazal sprejem interventnega zakona, ki bo TEŠ postavil v funkcijo gospodarske javne službe z dejavnostjo proizvodnje toplote. Termoelektrarna Šoštanj je namreč edini proizvajalec, ki zagotavlja toplotno energijo za ogrevanje Šaleške doline Komunalnemu podjetju Velenje d.o.o. (KPV) po pogodbi TEŠ-KPV, ki je veljavna do 17. 9. 2031. Po tej pogodbi je predvideno, da TEŠ neprekinjeno zagotavlja toplotno energijo za ogrevanje Šaleške doline vse dni v letu. Zaprtje edinega ogrevalnega vira ogrevanja bi predstavljalo nepredstavljivo in nedopustno tveganje za več kot 35.000 prebivalcev Šaleške doline ter za gospodarstvo in industrijo na tem območju. Nove rešitve za zagotavljanje toplote v Šaleški dolini so namreč šele v pripravi, popolna nadomestitev TEŠ pa na kratek rok ni mogoča. Poleg sprejema interventne zakona je predvidena tudi izločitev družb Premogovnik Velenje in Termoelektrarna Šoštanj na državo konec leta 2024, ob čim prejšnjem sprejemu zakona o prestrukturiranju regije SaŠa in zakona o zapiranju Premogovnika Velenje
Na pobudo MOPE je že bila oblikovana delovna skupina, katere naloga je najti zakonodajno rešitev za zagotavljane toplote za Šaleško dolino po 1. 1. 2025, kar pa bo imelo pozitiven vpliv tudi na samooskrbnost in zanesljivost obratovanja elektroenergetskega sistema Slovenije v morebitnih izrednih razmerah.
»Zadovoljni smo, da so naše aktivnosti pripomogle k začetku vsestranskega dialoga o prestrukturiranju šaleške termoenergetike ter da se vsi strinjamo, da zapiranja Premogovnika Velenje in Termoelektrarne Šoštanj čez noč ne bo. Rešitve, predstavljene na današnjem sestanku pri ministru, so eno od izhodišč za zagotavljanje socialne varnosti zaposlenih v Premogovniku Velenje in Termoelektrarni Šoštanj vsaj do leta 2033, verjamem pa, da tudi kasneje. Vsekakor pa apeliram na državo, da čim prej sprejme vse tri zakone za prestrukturiranje šaleške energetike, predvsem Zakon o postopnem zapiranju premogovnika Velenje, ki bo še bolj konkretno kot interventni zakon reševal kadrovsko-socialna vprašanja. Socialni partnerji bomo problematiko prestrukturiranja termo divizije skupine HSE še naprej budno spremljali in pri njenem reševanju aktivno sodelovali,« je povedal Simon Lamot, predsednik sindikata SPESS.
Danilo Tajnik, predsednik sindikata TEŠ, dodaja: »Edina sprejemljiva rešitev za zaposlene v TEŠ po prestrukturiranju šaleške energetike je tista, ki preprečuje sprožitev socialne bombe v dolini. Naš sindikat že dalj časa pritiska na iskanje ustrezne rešitve, ki bo zagotovila nadaljevanje energetske lokacije in ohranitev delovnih mest v dolini. Današnji sestanek je korak naprej k ustreznemu reševanju problematike izhoda iz premoga, seveda pa pričakujemo tudi čim prejšnje zakonodajne rešitve, ki bodo postavile temelje pravičnemu prehodu.«
Dr. Tomaž Štokelj, generalni direktor HSE, pa je povedal: »Od začetka leta vlagamo velike napore v iskanje in analiziranje različnih scenarijev, ki bi termo diviziji skupine HSE omogočili vzdržen izstop iz premoga. Danes je bila na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo predstavljena rešitev v obliki interventnega zakona, ki predvideva, da. bo TEŠ od naslednjega leta primarno zagotavljal toplotno energijo Šaleški dolini in s tem naslavlja tako energetski, toplotni kot socialni vidik. Popolna nadomestitev TEŠ na kratek rok namreč ne bo mogoča, s tem pa tudi ne Premogovnika Velenje, ki mora še naprej zagotavljati nujno potrebne količine za obratovanje TEŠ, da bo ta lahko proizvajal potrebno toplotno energijo za Šaleško dolino.«
HSE je o analizah različnih scenarijev za prestrukturiranje termo divizije (TEŠ in PV) ves čas redno obveščal tudi nadzorni svet družbe, ki je pri iskanju rešitev aktivno sodeloval.